11. septmeber a propaganda

Autor: Daniel Liddel | 12.9.2006 o 10:15 | Karma článku: 5,31 | Prečítané:  1763x

Ako sa dalo čakať, na výročie teroristického útoku na Dvojičky boli médiá plné spomínania na tento úbohý čin. Čin, ktorý je v našej spoločosit vnímaný asi ako najhorší teroristický čin vôbec.

Médiá informujú o zničení dvojičiek ako o čine islamských fanatikov. Aj keď sa celú dobu vynárajú rozporuplné informácie ako to všetko naozaj bolo (paradoxne ich vysielajú najviac americké televízne stanice), u nás sa to prezentuje ako absolútne jasná vec. Aj keď asi sa nikdy naozaj nedozvieme kto za tým naozaj bol. Asi ako pri vražde Kennedyho.

Predopkladajme však, že bezo všetkých pochýb je za touto profesionálne zorgaznizovanou akciou skupina maniakov logisticky to riadiaca niekde z drsných hôr ďaleko od civilizácie a všetky podozrivé momenty a "náhody" sú proste fakt len súhrami náhod. Alebo propagandou nepriateľov Ameriky a Busha. Ja túto možnosť tiež nevylučujem.

Zničenie dvojičiek si vyžiadalo takmer 3000 obetí. Je to dosť vsoké číslo. Ale koľko obetí si vyžiadal následný teroristický útok na Afganistan a Irak ? Nepochybne to bude číslo mnohonásobne prevyšujúce pôvodné. A to nepočítam totálny chaos v Iraku a jeho zdevastovanie na jedno z najhorších miest na zemi (v Afganistane asi toho na zničenie moc nebolo). 

Kde sú spomienky na nevinné obete v týchto krajinách ? Nie, tie sa nekonajú. Aj keď v pomere k Dvojičkám to bol neskonale brutálnejší a zdrvujúcejší teroristický čin. Dôvod je zrejmý. Irak ani Afganistan nepatrí do "nášho" sveta "západnej civilizácie". Vraždy tamojších obyvateľov nás natoľko netankujú. Je to vcelku logické. Ale, prosím, potom sa netvárme že všetci ľudia na svete sú rovnocenní. Lebo z tej dvojtvárnosti mi je nahovno.

Nechcem znižovať utrpenie ľudí zapríčenené útokmi na Dvojičky v Amerike, vlaky v Španielsku či autobusy v Británii. Boli to hnusné činy ktoré mohli spáchať (a naplánovať) len vypatlanci s amputovanou schopnosťou súcitu. Lenže to isté platí pre obete v iných krajinách, pre obete teroristické násilia krajín, ku ktorým sa my sami rátame. Smútok irackej matky nad  svojim dieťaťom, ktoré zabila bomba vypustená lietadlom riadeným americkým vojakom nie je o nič menší než smútok matky, ktorej dieťa zabil islamský militant pri útoku na nejaký cieľ. Málokedy je to dieťa primárny cieľ. Je len proste "nevyhnutná obeť". Pre obidve strany. Keby sme radšej osdudzovali ZLO a nie len niektoré zlo. Ale to by som asi musel žiť v inom svete...

A podľa mňa subjektívne najhorší teroristický čin ? Obsadenie Beslanskej školy. Bez akýchkoľvek pripomienok. Dodnes nedokážem pochopiť ako mohol niekto....

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

V Štúrove našli štyri funkčné bomby z druhej svetovej vojny, časť ľudí evakuovali

Odkrytú muníciu si vo štvrtok všimol muž, ktorému ušiel pes.

BRATISLAVA

Bratislava má novú atrakciu. Prechádzku vo výške 85 metrov

Záujemcovia sa môžu pokochať výhľadom z parapetnej rímsy okolo reštaurácie Ufo.


Už ste čítali?