Šikanovanie a vydieranie detí cez mobil

Autor: Daniel Liddel | 14.8.2006 o 11:36 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  2495x

12.08.2006 odznel v hlavnom spravodajstve STV príspevok o tom, že sa "Európou šíri šikanovanie a vydieranie detí cez mobil".

Predpokladal som že sa bude jednať o "ďalší level" šikanovania detí ich spolužiakmi, čo bolo vcelku logické očakávanie. Mýlil som sa. Jednalo sa o typický bulvárny príspevok.

Hneď sa dozvedáme že deti dostávajú do mobilov rôzne videá a pozvania na stretnutie s "podozrivými ľuďmi". Ďalej sa dozvedáme že sa jedná o ponuky na zvonenia, zúčastnenie sa lotérii a podobné aktivity. Nejde len to to že sa deti dostanú k "nevhodnému obsahu", ale aj o "atakovanie" nezletilých správami a fotografiami.

Martin Selmayr - hovorca EK pre informačnú spoločnosť a médiá hovorí:
Cudzí ľudia sa prostredníctvom mobilov pokúšajú posielať deťom SMSky, videá, alebo iniciovať chat za účelom neskoršieho stretnutia. To sú praktiky, ktoré používajú pedofilovia.

Zástupcovia mobilných operátorov tvrdia že zodpovední sú rodičia detí (ináč jediný rozumný výrok). Príspevok sa ďalej zaoberá tým, že deťom môže zabrániť dostať sa pornograficému materiálu rodičovská zámka.

Tak si to celé rozoberme. Postupne.

Ako môže nejaký cudzí človek získať mobilné číslo nejakého dieťaťa ? Neviem. Iste sa to nejako dá, ale to budú asi fakt výnimočné situácie. Povedzme že taký človek pošle SMSku s pozvánkou na stretnutie. To ako dieťa okamžite za takým človekom pôjde ? No neviem, ale ak sa také dačo stane, nie je to za prvé ani šikanovanie a za druhé ani vydieranie. A za tretie si pri dačom takom musia spytovať svedomie hlavne rodičia. Neviem si predstaviť že by moja dcéra išla na stretnutie s nejakým cudzím človekom a o nejakej SMSke od cudzieho človeka by mi nepovedala.

Martin Selmayr nám zas ukázal že niektoré útvary EU berú peniaze len tak pre nič za nič a nejakým trápnym spôsobom sa snažia vykázať činnosť. Informačná hodnota jeho vyjadrenia: nulová. Možno postrašil pár naivných rodičov a tí získali pocit že "niekto hore" sa zoberá problémami, na ktoré oni sami nemajú čas.....

To, že (niektoré) deti rady chodia na erotické stránky na internete, alebo cez mobily, nie je žiadne tajomstvo. Tomu nezabránia ani rodičovské zámky, ani represia. Neviem aký zmysel to malo vôbec v príspevku spomínať. Vôbec sa to tam tematicky nehodilo. To už fakt mohli hovoriť o jesennom zbere úrody.

Záver:
Ja som tiež často atakovaný rôznym spamom. Či už v poštovej schránke alebo v mailboxe. Považujem to maximálne za obťažovanie a hroznú otravu. Ale šikanovanie a vydieranie ? Pán redaktor, boli ste v poriadku ?
Ak dieťa s niekým neznámym ide na stretnutie, opäť to nie je ani vydieranie ani šikanovanie. Snáď len v prípade že by sa mu dotyčný vyhrážal že ak nepríde tak ublíži jemu alebo jeho rodine - čo v príspevku neodznelo. Jedná sa o zlyhanie rodičov. Ak niekto cudzí píše dieťaťu do mobilu "nevhodné" SMSky, či mu vyvoláva, nemal by byť v spoluprácii polície a operátora takého človeka zistiť. Alebo bloknúť číslo. V čom je vlastne problém ? Asi v uhorkovej sezóne.

Celú dobu som čakal že sa bude hovoriť o skutočnom šikanovaní detí. Občas rodičmi a učiteľmi, ale hlavne spolužiakmi. Neviem ako je to teraz, ale za mojich čias šikana na škole nebola až taká vzácna. A chápem že by nejakí "kamaráti" mohli svojho spolužiaka týrať aj cez mobil v štýle "už sa na Teba zajtra tešíme" a podobne. Ale o tom hovoriť netreba. Bravo, páni redaktori, zase jedna správa o.....
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?